دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ به تبلیغ و ترویج محصولات یا خدمات با استفاده از کانال‌ها یا پلتفرم‌های دیجیتال اشاره داره. یعنی استفاده از ابزار های دیجیتال برای جذب مخاطب.

آشنایی
با دیجیتال مارکتینگ

اینستاگرام ما
Hubswot

تماس با ما
021-86071477

ایمیل ما
[email protected]

فهرست

دیجیتال مارکتینگ چیست و چه شاخه هایی دارد؟

 

دیجیتال مارکتینگ چیست

 

بازاریابی دیجیتال به تبلیغ و ترویج محصولات یا خدمات با استفاده از کانال‌ها یا پلتفرم‌های دیجیتال اشاره داره. حالا این یعنی چی؟ یعنی استفاده کردن از استراتژی‌ها و تاکتیک‌های آنلاین مختلف برای جذب، تعامل و تبدیل مشتری‌های بالقوه. در واقع بازاریابی دیجیتال فعالیت‌های مختلفی هستش مثل بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO)، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی محتوا، بازاریابی ایمیلی، تبلیغات پولی، بازاریابی تأثیرگذار و غیره و غیره. هدف این نوع بازاریابی هم به دست آوردن مخاطب‌های هدف، افزایش آگاهی از برند، هدایت ترافیک وب سایت، تولید سرنخ و در نهایتش دستیابی به اهداف تجاری توی حوزه دیجیتال هستش.

توی این مطلب با ما همراه بشین تا درباره دیجیتال مارکتینگ و شاخه‌های اون، بیشتر آشنا بشیم.

مارکتینگ چیست؟

بازاریابی یه فعالیت استراتژیک محسوب می‌شه که هدف اون تبلیغ و فروش محصولات یا خدمات به مخاطب‌های هدف هست. این موضوع شامل فرآیندهای مختلفی مثل تحقیقات بازار، توسعه محصول، برندسازی، تبلیغات و تعامل با مشتری می‌شه. یعنی آخر هدف بازاریابی، درک نیازها و ترجیحات مشتری، تولید ارزش برای مشتری‌ها و ایجاد روابط قوی با اون‌ها هستش. مثل این که یه محصول یا خدمات رو توی کانون توجه قرار بدین تا مشتری‌های بالقوه رو جذب کنین و اونو برای خرید کردن، متقاعد کنین.

دیجیتال مارکتینگ

 

بازاریابی دیجیتال

 

بازاریابی دیجیتال توی کسب و کار به استفاده از کانال‌ها و استراتژی‌های آنلاین مختلف برای ارتقای محصولات یا خدمات، ایجاد آگاهی از برند و ایجاد تعامل و تبدیل مشتری اشاره داره. به دلیل همه‌گیر شدن بیشتر و بیشتر استفاده از اینترنت و فناوری‌های دیجیتال، این به یه جزء اساسی از استراتژی‌های بازاریابی کلی تبدیل شده.

کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست؟

کمپین دیجیتال مارکتینگ به مجموعه‌ای از استراتژی‌های هماهنگ و فعالیت‌های آنلاین گفته می‌شه که با هدف تبلیغ یه محصول، خدمات یا برند با استفاده از کانال‌های دیجیتال مختلف انجام می‌گیره. این فرایند شامل اجرای تاکتیک‌های بازاریابی در سراسر سیستم عامل‌ها، وب سایت‌ها، موتورهای جستجو، رسانه‌های اجتماعی، ایمیل، برنامه‌های موبایل و موارد دیگه هست. هدف اصلی یه کمپین دیجیتال مارکتینگ معمولا افزایش آگاهی از برند، هدایت ترافیک به یه وب سایت، تولید سرنخ و در نهایت افزایش فروش یا تبدیل هستش. این می‌تونه شامل ترکیبی از تکنیک‌ها، مثل بازاریابی محتوا، تبلیغات رسانه‌های اجتماعی، بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO)، بازاریابی ایمیلی و تبلیغات آنلاین پولی باشه. دقت داشته باشین که تاکتیک‌های خاصی که اینجا استفاده می‌شه، به‌طور کامل  به اهداف کمپین تبلیغاتی و مخاطب‌های هدف بستگی داره.

انواع دیجیتال مارکتینگ

انواع مختلفی از استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال برای دستیابی به مخاطب‌های هدف و تعامل داشتن با اونا استفاده می‌شن که تو این بخش به بعضی از شاخه‌های دیجیتال مارکتینگ اشاره می‌‌کنیم:

 

انواع دیجیتال مارکتینگ

 

 1. بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO): بهینه سازی محتوا و ساختار یه وب سایت برای بهبود دیده شدن و رتبه‌بندی اون توی نتایج موتورهای جستجو.
 2. تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC): قرار دادن تبلیغات آنلاین که توی اون تبلیغ کننده‌ها هر بار که روی تبلیغ اون‌ها کلیک می‌شه، هزینه‌ای رو پرداخت می‌کنن. به عنوان مثال می‌تونیم به تبلیغات گوگل و تبلیغات بینگ اشاره کنیم.
 3. بازاریابی رسانه‌های اجتماعی: تبلیغ محصولات یا خدمات از طریق پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مثل فیس بوک، اینستاگرام، توییتر، لینکدین و یوتیوب.
 4. بازاریابی محتوا: ایجاد و به اشتراک گذاشتن محتوای مرتبط، ارزشمند و آموزنده مثل پست‌های وبلاگ، ویدئوها، اینفوگرافیک‌ها و کتاب‌های الکترونیکی برای جذب مخاطب.
 5. بازاریابی ایمیلی: ارسال پیام‌ها یا خبرنامه‌های تبلیغاتی هدفمند به گروهی از افرادی که برای دریافت ارتباط از یه شرکت انتخاب کردن.
 6. 6. اینفلوئنسر مارکتینگ: همکاری با اینفلوئنسرها یا افرادی که طرفدارهای زیادی توی یه جایگاه خاص دارن، برای تبلیغ محصولات یا خدمات.
 7. بازاریابی وابسته: شراکت با شرکت‌های وابسته که محصولات یا خدمات شما را تبلیغ می‌کنن و برای هر فروش یا سرنخ تولید شده از طریق تلاش‌های اونا، پورسانت دریافت می‌کنن.
 8. بازاریابی موبایلی: هدف قرار دادن کاربرهای موبایل از طریق تکنیک‌هایی مثل تبلیغات موبایل، وب سایت‌های بهینه‌سازی شده برای موبایل و برنامه‌های موبایل.
 9. بازاریابی ویدیویی: استفاده از ویدیوها برای تعامل و برقراری ارتباط با مخاطب‌های هدف، معمولا از طریق پلتفرم‌هایی مثل یوتیوب و رسانه‌های اجتماعی.
 10. 10. تبلیغات بومی: ایجاد محتوایی که با شکل و عملکرد پلتفرمی که توی اون ظاهر می‌شه، مطابقت داشته باشه و امکان ادغام یکپارچه با تجربه کاربر رو فراهم کنه.

اینایی که گفتیم فقط چند نمونه هستن و چشم انداز بازاریابی دیجیتال هم با استراتژی‌ها و پلتفرم‌های جدیدی که توی طول زمان در حال ظهوره، تغییر می‌کنه.

استراتژی دیجیتال مارکتینگ

یه استراتژی بازاریابی دیجیتال مثل یه برنامه متمرکز روی هدفه که به کسب و کارها کمک می‌کنه محصولات یا خدمات خودشون رو با استفاده از کانال‌ها و فناوری‌های دیجیتال، ارتقا بدن. این موضوع شامل استفاده از پلتفرم‌ها و تاکتیک‌های آنلاین مختلف برای دستیابی و تعامل با یه مخاطب هدف خاص، ایجاد آگاهی از برند، هدایت ترافیک وب‌سایت و در کل رسیدن به هدف‌های تعریف شده تبلیغاتی هستش.

 

استرانژی های دیجیتال مارکتینگ

 

یه استراتژی بازاریابی دیجیتال قوی معمولاً شامل عناصر زیر هست:

 • شناسایی اهداف: تعریف واضح نتایج و اهداف مورد نظر که با تاکتیک‌های دیجیتال مارکتینگ تلاش برای دستیابی به اون هدف داریم. اگه بخوایم مثال بزنیم باید به مواردی مثل افزایش فروش، افزایش پایگاه مشترک، بهبود حفظ مشتری، یا افزایش شهرت برند؛ اشاره کنیم.
 • تحقیق کردن راجع به مخاطب: درک جمعیت شناسی، ترجیحات، رفتارها و عادات آنلاین مخاطب هدف.
 • انتخاب کانال مناسب: انتخاب مناسب‌ترین کانال‌های دیجیتال برای ارتباط موثر با مخاطب‌های هدف. این ممکنه شامل موتورهای جستجو، پلتفرم‌های رسانه های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی، بازاریابی محتوا، همکاری‌های تاثیرگذار، تبلیغات پولی یا ترکیبی از این کانال‌ها باشه.
 • استراتژی محتوا: ایجاد محتوای باکیفیت و مرتبط که با علایق، نیازها و نکات مورد نیاز مخاطب هدف همسو باشه. این محتوا می‌تونه شکل‌های مختلفی مثل مقالات وبلاگ، ویدئوها، اینفوگرافیک‌ها، پادکست‌ها یا پست‌های رسانه‌های اجتماعی داشته باشه.
 • سئو و بهینه سازی وب سایت: بهینه سازی وب سایت و محتوای آنلاین برای رتبه بالاتر توی نتایج موتورهای جستجو و بهبود دید ارگانیک انجام می‌شه. این شامل تحقیق کلمات کلیدی، بهینه سازی توی صفحه، بهبود ساختار سایت و سایر تکنیک های SEO هستش.
 • تعامل و ایجاد رابطه: تشویق تعامل با مخاطب و باز کردن خط رابطه از طریق تعامل با رسانه‌های اجتماعی، مدیریت جامعه، کمپین‌های بازاریابی ایمیل شخصی و سایر استراتژی‌های تعاملی.
 • تجزیه و تحلیل داده‌ها و اندازه‌گیری: نظارت و تجزیه و تحلیل عملکرد فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال با استفاده از ابزارهایی مثل Google Analytics. این کار به کسب‌وکارها کمک می‌کنه تا شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) مثل ترافیک وب‌سایت، نرخ تبدیل، تعامل رسانه‌های اجتماعی و بازگشت سرمایه رو اندازه‌گیری کنن. دسترسی به داده‌ها به ارزیابی موفقیت استراتژی و اتخاذ تصمیم‌ها بر پایه داده‌ها کمک می‌کنن.
 • بهبود مستمر: تطبیق دادن و بهینه‌سازی استراتژی با اطلاعات به‌دست اومده از تجزیه و تحلیل داده‌ها، روندهای بازار و بازخورد مشتری. این موضوع شامل آزمایش با رویکردهای جدید، اصلاح تاکتیک‌ها و به روز موندن با چشم‌انداز دیجیتال در حال تحوله.

با توسعه یه استراتژی بازاریابی دیجیتال، کسب‌وکارها می‌تونن به طور مؤثری از قدرت کانال‌های آنلاین برای دستیابی به مخاطب‌های هدف خودشون، ایجاد اعتبار برند، افزایش تعامل با مشتری و رشد کسب‌وکار استفاده کنن.

اهمیت دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی دیجیتال این روزا اهمیت بیشتری پیدا کرده و ما اینجا با چند دلیل کلیدی به شما می‌گیم که چرا این اتفاق افتاده:

 • استفاده گسترده از اینترنت: با بیشتر شدن دسترسی و استفاده از اینترنت، بخش بزرگی از مخاطب‌های هدف رو تو دنیای آنلاین پیدا میشه پیدا کرد. بازاریابی دیجیتال، فرصتی رو برای کسب و کارها فراهم کرده تا به این کاربرهای آنلاین توی بازارهای محلی و جهانی، دسترسی داشته‌باشن و با اونا ارتباط برقرار کنن.
 • دستیابی به مخاطب هدف: بازاریابی دیجیتال این فرصت رو فراهم می‌کنه که طبق اصول جمعیت شناسی، علایق، رفتارها و ترجیحات مختلف، بتونن به صورت کامل مخاطب‌های خودشون رو هم تعریف، دسته بندی و هدف گذاری کنن. این رویکرد هدفمند به بهینه سازی تلاش‌های بازاریابی، افزایش نرخ تبدیل و به حداکثر رسوندن بازگشت سرمایه (ROI) کمک می‌کنه.

 

اهمیت بازاریابی دیجیتال

 

 • افزایش آگاهی از برند: از طریق کانال‌های دیجیتالی مثل رسانه‌های اجتماعی، موتورهای جستجو، بازاریابی محتوا و همکاری‌های تأثیرگذار، کسب‌وکارها می‌تونن سطح آگاهی از برند خودشون رو ایجاد و تقویت کنن. به علاوه تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال، کاملا موثرن و طیف وسیعی از مشتری‌های بالقوه رو فراهم می‌کنن که می‌شه برند رو به اونا معرفی کرد و رفته رفته اونا رو برای به سمت خرید محصولات و دریافت خدمات جذبشون کرد.
 • مقرون به صرفه بودن: بازاریابی دیجیتال در مقایسه با روش‌های بازاریابی سنتی، خیلی مقرون به صرفه هست. در واقع تبلیغات آنلاین، بازاریابی ایمیلی و تولید محتوا معمولا در مقایسه با تبلیغات چاپی، تبلیغات تلویزیونی یا مواد بازاریابی فیزیکی به بودجه کمتری نیاز داره و شاید بشه گفت که کلا قابل مقایسه نیست. اینطوری حتی کسب و کارهای کوچیک که بودجه زیادی برای تبلیغات ندارن هم راحت می‌تونن از این بستر استفاده کنن و بازار خودشون رو به دست بیارن.
 • نتایج قابل اندازه گیری و تجزیه و تحلیل: بازاریابی دیجیتال ردیابی و اندازه گیری نتایج را توی زمان واقعی فراهم می‌کنه. ابزارهایی مثل تجزیه و تحلیل وب سایت و بررسی رسانه‌های اجتماعی به کسب و کارها این امکان رو می‌ده که عملکرد کمپین‌های بازاریابی خودشون رو اول ارزیابی کنن و بعد بتونن با تجزیه و تحلیل رفتار کاربر، تصمیمات بهتری بگیرن.
 • انعطاف پذیری و سازگاری: بازاریابی دیجیتال از نظر ایجاد محتوا، قرار دادن تبلیغات و مدت زمان کمپین، انعطاف پذیری خوبی رو ارائه می‌ده. این به کسب و کارها اجازه می‌ده تا به سرعت کمپین‌های بازاریابی رو برای مطابقت دادن با روندهای در حال تغییر بازار یا ترجیحات مصرف کننده تغییر بدن.
 • تعامل و تعامل: بازاریابی دیجیتالی ارتباط مستقیم و تعاملی بین مشاغل و مخاطب‌های هدف رو تقویت می‌کنه. پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی و جوامع آنلاین، اجازه می‌ده که کسب‌وکارها به راحتی توی این فضاها وارد شن، به سوالاتی که مشتری‌ها دارن، پاسخ بدن، بازخوردها رو به دست بیارن و به طور کلی روابط قوی با مشتری‌های خودشون برقرار کنن. چنین سطحی از تعامل، به بالا بردن میزان رضایت و وفاداری مشتری‌ها کمک می‌کنه.

با در نظر گرفتن این عوامل، بازاریابی دیجیتال به یه بخش ضروری از یه استراتژی بازاریابی کلی برای کسب‌وکارهایی تبدیل شده که با هدف برقراری ارتباط با مخاطب‌های خودشون، هم بهتر دیده می‌شن و هم مشتری‌های بیشتری به دست میارن. ضمن اینکه مشتری‌های قبلی‌شون هم به سطح وفاداری بالاتری می‌رسن.

آخر خط

توی این مطلب دیدیم که شاخه‌های دیجیتال مارکتینگ چیا هستن و چطوری میشه از این فرصت به نفع کسب و کارها استفاده کرد. شما چه تجربه‌ای توی این مورد دارین؟ برای استفاده از بازاریابی دیجیتال، چه روش‌های کم هزینه‌ای رو پیشنهاد می‌دین؟ حتما مشتاق دنبال کردن نظراتتون هستیم. به علاوه شما می‌تونین در این باره از آژانس دیجیتال مارکتینگ هاب سوآت، اطلاعات بیشتری به دست بیارین و مشاوره حرفه‌ای دریافت کنین.

اگه خوشت اومد مقاله رو به اشتراک بزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *