سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه یا سئو منفی یعنی استفاده از روش های تقلبی و غیر قانونی برای گرفتن رتبه بهتر و بازدید بیشتر برای وبسایت در موتور های جست و جو مثل گوگل.
سئوی کلاه سیاه

آشنایی
با دیجیتال مارکتینگ

اینستاگرام ما
Hubswot

تماس با ما
021-86071477

ایمیل ما
[email protected]

فهرست

سئوی کلاه سیاه چیه و چه روش هایی داره؟

اگر نمیدونی سئو چیه و دقیقا چیکار میکنه اول مقاله سئو چیست رو مطالعه کنید.

توی مسیری که بیشتر وب سایت‌ها برای دیده شدن و بهینه سازی موتورهای جستجو یعنی SEO، طی می‌کنن (که بهش سئوی کلاه سفید می‌گن)، یه مسیر تاریک هم وجود داره که به عنوان سئوی کلاه سیاه شناخته می‌شه. حالا این که چرا کلاه سفید سئوی اونا و کلاه سیاه سئوی اینا، با هم فرق داره و نتیجه کار آخرش چی می‌شه رو توی ادامه این مطلب با هم دنبال می‌کنیم.

انواع سئو

انواع سئو رو باید به سه گروه بزرگ سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری، تقسیم بندی کنیم.

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید، همون سئو اخلاقی هست که شفاف بوده و با تجربه کاربر سر و کار داره. ایجاد محتوای باکیفیت، استفاده از داده‌های صحیح و کلمات کلیدی مناسب و همین طور ایجاد لینک و بک لینک‌های ارگانیک و سالم، از خصوصیات این نوع سئو هستش. سئو کلاه سفید یه رابطه سالم رو با موتور جستجو و کاربر تقویت می‌کنه و اگر چه مدت زمان به نتیجه رسیدنش طولانی‌تره، اما یه نتیجه‌ی پایدار و به درد بخور تحویل میده.

 

سئو کلاه خاکستری

 

اما سئو کلاه سیاه، یه باتلاقه که با جذب اولیه سرعت و نتیجه‌گیری، وب سایت رو می‌کشه پایین و دیگه نمی‌شه معمولا از اون چاه، بیرونش آورد. سئوی کلاه خاکستری هم وسط این دوتاست. یعنی به صورت بهینه شده، ازترفند های سئوی کلاه سیاه و کلاه سفید به صورت تلفیقی و با رعایت الگوریتم های گوگل استفاده میکنیم.

سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری یه روشی هست که سئو کار های حرفه ای ازش استفاده میکنند. تو این روش میان روش کلاه سفید و کلاه سیاه رو با هم ادغام میکنند و یجورایی گوگل رو بدون اینکه بفهمه طبق یه استراتژی که مطابق با الگوریتم ها و آپدیت های گوگل باشه، دورش میزنن. ولی خب باید حواستون باشه سئو کار هایی که حرفه ای نیستند ممکنه نتونن درست مدیریتش کنند و یهو به خاطر استفاده از تکنیک های سئوی منفی، سایتتون پنالتی بشه و جریمه بشید.

بنایراین سئوی کلاه خاکستری روش میانه و کاملا خوبیه به شرطی که با دانش و تجربه بالا انجام بشه!

 

سئو منفی

سئو کلاه سیاه چیه؟

این یه هنر منفی، ضدقانونی و خلاصه هر چی صفت منفی بخوایم بهش بدیم؛ هست. حالا چیکار می‌کنن که این سایه شوم سیاهی رو روی سرشون گذاشتن؟ اینا میان به جای مسیر درست و درمون و کار کردن برای کاربر، از یه سری تکنیک‌های دستکاری تقلبی برای فریب دادن موتور جستجوی گوگل یا حالا هر موتور جستجوی دیگه‌ای که در میون باشه، استفاده می‌کنن تا وب سایتشون بیاد بالا. حالا شاید بگین که خب هوش سیاه دارن و دمشون گرم، ولی مساله اینجاست که جز ناعادلانه بودن این شکل رقابت، آخر سر هم به جای نتیجه پایدار و به درد بخور، معمولا توی اکثر مواقع، این وب سایت‌ها با سر می‌خورن زمین. یه طوری هم می‌خورن زمین که دیگه نمی‌تونن از جاشون بلند شن.

علت هم چیه؟! این که ربات‌های گوگل رو اومدن دست کم گرفتن. آقا این ربات‌ها هر روز بهینه‌سازی می‌شن و نباید هوش مصنوعی بالا سر گوگل رو هم اینقدر ساده فرض کرد. آره تا یه جاهایی سئو کلاه سیاه، جواب می‌ده و وب سایت رو میاره بالا و رتبه می‌ده بهش اما همین که حسابی سرمست غرور و شادی شدی، یهو می‌کوبدت زمین.

متخصص‌های سئو کلاه سیاه، از انواع و اقسام استراتژی‌های فریبکارانه، برای بهره برداری کردن از الگوریتم‌های گوگل استفاده می‌کنند. این تکنیک‌ها، در اغلب مواقع، اومدن دستورالعمل‌های گوگل رو نقض کردن و برای همین باید منتظر مجازات‌های اون و حتی اسپم شدن دائمی باشن.

روش های سئوی کلاه سیاه یا سئوی منفی

به طور مثال از پر کردن متن از کلمات کلیدی تا متن پنهان توی صفحه می‌شه گرفت و تا لینک‌سازی‌های تقلبی جلو رفت. حالا اینجا چند تا از این اقدامات سیاه رو با هم مرور می‌کنیم.

تجمع کلمات کلیدی

یکی از تقلب‌هایی که توی سئو سیاه انجام می‌شه، پر کردن صفحه با کلمات کلیدی و حتی استفاده کردن از متن پنهان هستش که بیاد و الگوریتم‌های گوگل رو گول بزنه. مثلا میان بخشی از محتوا رو پنهان می‌کنن که کاربر اونارو نمی‌بینه ولی توی بخش HTML برای ربات‌های گوگل قابل مشاهده هستش. این روش البته خیلی قدیمی شده و اگه وب سایتی بیاد از این شکل سئو منفی استفاده کنه، خیلی زود ربات‌های گوگل متوجه می‌شن و زمینش می‌زنن. برای همین متخصص‌های سئو کلاه خاکستری هم دیگه خیلی سراغ این روش نمی‌رن و دستاویزهای بهتری پیدا کردن.

سرقت ادبی محتوا

یکی از تکنیک‌های خیلی ساده که البته خیلی زود هم کشف می‌شه، سرقت ادبی محتوا هستش. اینطوری وب سایتی که داره سئو سیاه انجام می‌ده، به جای تولید محتوای یونیک، میاد از محتواهای وب سایت‌های دیگه کپی برداری می‌کنه، اونم بدون ذکر منبع! اینطوری به خیال خودش که داره بدون هزینه راحت محتوا می‌زاره، ولی غافل از این که گوگل خیلی زود تشخیص می‌ده و قطعا جریمش می‌کنه.

 

روش های سئو کلاه سیاه

 

لینک‌سازی تقلبی

در حوزه سئوی کلاه سیاه، لینک‌سازی تقلبی در افزایش بازدید و سوء بهره‌برداری از الگوریتم‌های گوگل خیلی نقش داره. مثل خرید و فروش لینک، شرکت در مزارع لینک و مشارکت در رد و بدل کردن لینک، فقط به خاطر دستکاری رتبه بندی! این شکل تلاش‌ها، میان و کلا مفهوم لینک ارگانیک و بر پایه شایستگی و ارزش وب سایت و محتوا رو زیر سوال می‌برن و اون عدالتی که ربات‌های گوگل دنبالش هستن رو کلا نقض می‌کنن. اما فکر نکنین که این موضوع از چشم گوگل دور می‌مونه و قطعا دیر یا زود، متوجهش می‌شه و وب سایت رو حتما جریمه می‌کنه و همونطور که گفتیم ممکنه کلا اسپمش کنه بزاره کنار!

حمله‌های زهرآگین به وب سایت‌های دیگه

این یه سیاست قدیمی و خیلی زشت هست که قبلا توی قالب سنتی بعضی وقتا انجام می‌شد و حالا پاش توی دنیای دیجیتال هم باز شده. حمله کردن به رقیب و یه طورایی زیرآب زنی رو اینجا توی سئوی کلاه سیاه هم می‌شه، دید. حالا متخصص‌های محترم سئو کلاه خاکستری یا سیاه، میان چیکار می‌کنن؟ چون خودشون نمی‌تونن یا نمی‌خوان از مسیرهای قانونی وب سایت رو یه تکونی بدن، میان می‌رن سراغ رقبای طفلک! اونجا با راه انداختن لینک‌های مخرب، ایجاد لینک‌های هرز و جعل هویت کسب و کار، خلاصه به هر شکلی که می‌تونن به وب سایت‌های رقیبشون ضربه می‌زنن.

اینطوری رقبا رو ضعیف میکنن تا خودشون دیده بشن. اما امان از اون وقعیت که این موضوع از طرف گوگل کشف بشه. اونوقت دار مکافاته! قطعا گوگل اقدامات تلافی‎‌جویانه می‌کنه و تا ته خاندان اون وب سایت متقلب رو مجازات می‌کنه.

بهای تاریکی

اگر چه ممکنه جذابیت‌هایی که دستاوردها و نتیجه گرفتن فوری سئو کلاه سیاه داره، عده‌ای رو به سمت خودشون بکشونه؛ اما دونستن عواقب شدید اون، باید باعث بشه که هیچ وقت سراغ این الگوی بهینه سازی وب سایت نریم. یادمون باشه که بهای تاریکی سنگینه و موتورهای جستجویی مثل گوگل، الگوریتم‌های پیچیده و تیم‌های تخصصی برای مبارزه با اینجور اقدامات و تکنیک‌های غیراخلاقی دارن. وب سایت‌هایی که توی سئو کلاه سیاه، به هر شکلی شرکت دارن، با جریمه‌های مختلفی از کاهش رتبه گرفته تا حذف کامل از نتایج جستجو، مواجه می‌شن. از دست دادن ترافیک ارگانیک، آسیب به شهرت برند و … هم که حتما نصیبشون می‌شه.

ته خط این راه سیاه

بالاتر هم گفتیم، بالاخره ته خط این راه سیاه سئو منفی یا سئو کلاه سیاه، نابودی وب سایت هست. بسته به این که متخصص سئو سیاه، چقدر از تکنیک‌های خطرناک استفاده کرده باشه، پنالتی شدن به وسیله گوگل دیر و زود می‌شه. قطعا هر چی کارهای غیرقانونی بیشتری توی وب سایت انجام شده باشه، سریع‌تر هم ربات‌های گوگل متوجهش می‌شن. با این حساب اصلا و اصلا ارزش نداره که برای زودتر نتیجه گرفتن، حتی فکر سئو کلاه سیاه به ذهن کسی خطور کنه و بهتره همیشه همون راه مستقیم و سالم برای سئو کلاه سفید یا خاکستری و اصولی رو در پیش بگیریم. شما می‌تونین توی آژانس دیجیتال مارکتینگ هاب سوآت، در این باره مشاوره رایگان داشته باشین و بهترین تصمیم رو بگیرین.

اگه خوشت اومد مقاله رو به اشتراک بزار

2 پاسخ

  1. سلام. ممنونم از مطالب مفیدتون.
    بی زحمت از سئو کلاه خاکستری هم یه مقاله بنویسید که چه تکنیک هایی داره گوگل جریمه نکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *