ابزارهای تحقیق و پیدا کردن کلمات کلیدی برای سئو

ابزار کیوورد ریسرچ

آشنایی
با دیجیتال مارکتینگ

اینستاگرام ما
Hubswot

تماس با ما
021-86071477

ایمیل ما
[email protected]

فهرست

ابزارهای تحقیق و پیدا کردن کلمات کلیدی برای سئو

ابزارهای تحقیق و پیدا کردن کلمات کلیدی برای سئو

وقتی قصد دارین یه وب سایتی رو برای موتور جستجوی گوگل بهینه سازی کنین یا همون سئو رو به نفعش پیش ببرین، به یه سری فاکتورها یا خیلی خودمونی بگیم مواد اولیه نیاز داریم که اصلی‌ترینشون محتواست. حالا این که برای نوشتن محتوا به چه چیزهایی نیاز دارین، خودش یه ماجرای جداگانه‌ به حساب میاد. یکی از اولین قدم‌هایی که باید برداشته بشه، تحقیق کلمات کلیدی هستش. اگه تحقیق کلمات کلیدی درست انجام بشه، بقیه مسیر هم می‌تونه، تاکید می‌کنیم که می‌تونه درست پیش بره، ولی اگر مسیر پیدا کردن کلمات کلیدی رو اشتباه برین، بقیه راه هم عملا بی‌فایده می‌شه.

به همین خاطر تو این مطلب می‌خوایم توضیح بدیم که اصلا کلمات کلیدی از چه جنسی هستن و چجوری باید بهشون نگاه کنیم. پیشنهاد می‌کنیم که تا آخر این مطلب کنار ما باشین، چون که حرفایی برای گفتن داریم که ممکنه چراغ‌هایی رو توی ذهنتون روشن کنن!

کلمات کلیدی چیست؟

کلمات کلیدی، همون کیوردهایی هستن که تو چند مرحله بهشون نیاز داریم. یه وب سایت رو در نظر بگیرین که مثلا توی حوزه‌ی فروش لوازم آرایشی فعالیت می‌کنه. این وب سایت نیاز داره که با چه کلماتی دیده بشه؟ خرید ریمل، خرید کرم پودر، خرید کرم مرطوب‌کننده، خرید رژ لب، خرید لاک و … .

همین جاست که کلمات کلیدی و اصلی این وب سایت که در واقع همون مانی کیوردهای اون یا کیوردهای پولسازش هستن، مشخص می‌شن. البته مثلا توی خرید ریمل، کار به همین جا ختم نمی‌شه و کلمات کلیدی زیادی از دل همین یه کلمه، بیرون میان. در واقع با یه فرایند خیلی سنگین و جدی روبرو هستیم که باید ساعت‌های زیادی روش کار بشه و یه جدول عریض و طویل از کلمات کلیدی استخراج بشن.

بعد تو یه فرایند غربالگری، بعضی از این کلمات حذف یا تو گروه‌های دیگه، ادغام می‌شن تا در نهایت تیم سئو و محتوا، به یک جمع بندی کلی برای کلمات کلیدی اصلی وب سایت، برسن. اما یادتون باشه که این تازه شروع کاره و بعد از رسیدن به کلمات کلیدی اصلی، باید کلمات کلیدی فرعی و لانگ تیل‌ها هم مشخص بشن.

تحقیق کلمات کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی، به همین مراحلی گفته می‌شه که طی اون، کلمات مهم و پرسرچ یک وب سایت که می‌تونن برای اون نرخ تبدیل و ارزش افزوده داشته باشن، مشخص می‌شن. یادتون باشه ممکنه در خصوص یه وب سایت، بعضی از کلمات خیلی سرچ زیادی داشته باشن، ولی تو عمل برای اون کسب و کار، بدون کارایی از آب دربیان. مثلا راجع به همین فروشگاهی که گفتیم لوازم آرایشی می‌فروشه، اگه خرید عطر خیلی پرطرفدار باشه، اما این فروشگاه اصلا نخواد عطر بفروشه، دیگه برای ما پرسرچ بودنش، اهمیتی نداره و باید این عبارت رو کلا کنار بزاریم!

ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

ابزارهای مختلفی برای تحقیق کلمات کلیدی وجود دارن و خیلی به خودتون بستگی داره که با کدومشون راحت‌تر باشین. البته اصلا به این سمت و سو نرید که فقط به یه ابزار بچسبین و از بقیه‌شون، غافل بشین. اتفاقا خیلی مهمه که همیشه از ابزارها و تکنیک‌های مختلفی برای تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنین. به جز اینا، شهود و نبوغ خود شما هم این وسط، خیلی تاثیرگذاره. همیشه کافیه که خودتون رو جای مخاطب بزارین. وقتی می‌خواین یک کرم مرطوب‌کننده بخرین، چطوری ممکنه این محصول رو سرچ کنین؟

  • کرم مرطوب‌کننده ارزون
  • کرم مرطوب‌کننده ایرانی
  • کرم مرطوب‌کننده بدون روغن
  • کرم مرطوب‌کننده مخصوص پوست خشک
  • و …

همون طور که می‌بینین به جز این که ابزارهای موجود برای به دست آوردن کوئری‌ها، می‌تونن خیلی کمک بکنن، خود شما هم بعد یه مدتی، به یکی از همین ابزارها تبدیل می‌شین و ذهن خودتون ایده‌های عالی برای تکمیل جدول کلمات کلیدی، وسط میاره.

اما خب، چند تا ابزار کاربردی هم وجود داره که تقریبا همه سئوکارهای حرفه‌ای، همیشه باهاشون سر و کار دارن؛ مثل:

  • Google Search، یعنی سرچ خود گوگل. کافیه کلمه اصلی یا مادر رو توی گوگل تایپ کنین تا کلی پیشنهاد هم توی همون بخش نوار سرچ و هم در ساجسشن‌های پایین صفحه بده.
  • KWFinder، این هم یه ابزاره کاربردیه که البته باید حتما اشتراکش رو خریداری کنین تا کارایی کاملی براتون داشته باشه. اینطوری شما می‌تونین سختی و آسونی کلمات و میزان سرچ اونارو هم متوجه بشین.
  • Moz، ابزار ماز، مورد توجه همه سئوکارهاست و به جز تحقیق کلمات کلیدی، کلی قابلیت دیگه هم داره که تو مسیر بهبود سایت، می‌تونین ازش استفاده کنین.
  • Google Trends، این یکی رایگانه و همیشه هم می‌تونین ازش کلی ایده جدید برای ایجاد تقویم محتوایی به دست بیارین.
  • Google Keyword Planner، البته که این یکی هم حالت پولی و خرید اشتراکی داره، اما بخش رایگانش هم به اندازه کافی می‌تونه بهتون تو به دست آوردن کلمات کلیدی، کمک کنه.

همون طور که دیدین، ابزارهای مختلفی برای تحقیق کلمات کلیدی وجود دارن. یه کم که با این ابزارها کار کنین، دیگه خودتون خوب متوجه می‌شین که هر کدومشون تو چه سطحی کاربرد دارن و چطور باید از ترکیب اون‌ها کنار هم، به نفع به دست آوردن یه جدول کامل و جامع از کلمات کلیدی مورد نیاز وب سایت، استفاده کنین.

انواع کلمات کلیدی

انواع کلمات کلیدی

شاید وقتی برای اولین بار به سرفصل کلمه کلیدی برخورد می‌کنین، نگاهتون فقط به یه کلمه‎‌ای باشه که قراره توی متن چند بار ازش استفاده بشه، اما ماجرا به همین سادگی نیست. کلمات کلیدی، ممکنه تک کلمه‌ای باشن، یا این که اونا رو تو قالب دو تا سه کلمه‌ای و بیشتر ببینیم.

قطعا کلمات کلیدی تک کلمه‌ای، برای تیم سئو، اهداف سخت‌تری به حساب میان. مثلا فرض کنین خودرو! این که شما بخواین وب سایتی رو با کلمه خودرو به صفحه اول بیارین، قطعا یه کار سخت و البته در خیلی مواقع هم بی‌فایده‌ست. با خودتون فکر کنین چه درصدی از کاربرا ممکنه کلمه “خودرو” رو سرچ کنن؟ اما “خرید خودرو دست دوم”، در مورد این چه نظری دارین؟ قطعا درصد بالاتری که قصد خرید خودروی دست دوم دارن، این عبارت رو سرچ می‌کنن.

بیاین کمی جلوتر بریم. “خرید خودرو دست دوم قسطی” یا “خرید خودرو دست دوم سایپا” یا باز هم “خرید خودرو کارکرده بدون پیش قسط” و موارد مشابه دیگه. حالا این که خرید خودروی قسطی توی این بازار، چقدر جذاب رو باید با دید شک بهش نگاه کرد ولی خب ملت دارن سرچ می‌کنن لابد جذابه دیگه! یادتون باشه کاربرای گوگل به مراتب هوشمندانه‌تر از چند سال قبل سرچ می‌کنن و ربات‌های گوگل هم این موضوع رو به خوبی می‌دونن. شما باید برای همون کاربرایی مطلب خودتون رو به لحاظ کلمات کلیدی سئو و مرتب کنین که حالا دیگه دارن هوشمندانه سرچ می‌کنن.

پس همون طوری که بالاتر دیدین، کلمات کلیدی به لحاظ تعداد کلمات، ممکنه کوتاه یا بلند باشن. معمولا (البته مثال نقض هم داریم)، کلمات کلیدی Longtail، سادگی بیشتری توی سئو دارن و سریع‌تر می‌شه وب سایت رو با این کلمات به صفحه اول آورد. خیلی اوقات هم این کلمات کلیدی، پلی می‌شن برای این که کوئری اصلی رو به صفحه اولی بیاریم.

مثلا اگه هدف اصلی شما “خرید خودرو دست دوم” باشه، قبلش با استفاده از کلمات کلیدی مثل “خرید خودرو دست دوم سایپا” یا “خرید خودرو دست دوم ارزون”، “خرید خودرو دست دوم کارشناسی شده” و کلمات LongTail دیگه، ورودی می‌گیرین و رتبه خوبی به دست میارین. بعد از این مرحله، بالا آوردن سایت با همون کلمه اصلیه یعنی “خرید خودرو دست دوم”، خیلی خیلی راحت‌تر می‌شه.

کلمات کلیدی در سئو

کلمات کلیدی در سئو

کلمات کلیدی تو سئو رو توی دو گروه کلمه کلیدی اصلی و کلمات کلیدی فرعی دسته‌بندی می‌کنیم:

کلمه کلیدی اصلی: کلمه کلیدی اصلی، همون کلمه اولیه است که محتوا به هدفش نوشته شده. مثلا تو نمونه بالا، “خرید خودرو دست دوم” کلمه کلیدی اصلی ما هستش. این کلمه کلیدی تو یه محتوای 1000 کلمه‌ای باید 3 تا 4 بار تکرار بشه و قطعا لازمه که تو پاراگراف اول یعنی همون مقدمه، دیده بشه.

کلمه کلیدی فرعی: اما کلمات کلیدی فرعی، کلمات مشتق شده و موازی کلمه کلیدی اصلی هستن. این کلمات هم به مخاطب و هم به ربات‎های گوگل کمک می‌کنن تا درک بهتری از محتوا داشته باشن و به افزایش ایمپرشن و ورودی و همین طور کلیک و رتبه سایت هم منجر می‌شن. کلمات کلیدی فرعی هم بهتره یکی دو بار تو متن، با فاصله منطقی از هم، آورده بشن.

ببینیم تهش چی شد!

خب تو این مطلب تا یه حد زیادی متوجه شدیم که کلمات کلیدی کلا چی هستن و اصلا چرا انتخابشون می‌کنیم. یا اینکه چرا یه مطلب که قراره نوشته بشه باید کلمات کلیدی اصلی و فرعی داشته باشه! اهمیت این کلمات رو دیدیم و متوجه شدیم که چطور از یه عبارت تک کلمه‌ای شروع می‌شن و بسط پیدا می‌کنن تا هم راحت‌تر سئو بشن و هم مخاطب خاص خودشون رو به قلاب بندازن! حتما با مشاوره رایگان هاب‌سوآت می‌تونین اطلاعات بیشتری تو این مورد به دست بیارین. شما هم اگه اطلاعات بیشتری دارین که به این بحث اضافه کنین، حتما توی بخش نظرات با ما در میونش بزارین.

اگه خوشت اومد مقاله رو به اشتراک بزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *