آموزش اصول اولیه سئو در تولید محتوا و مقاله نویسی | هاب‌سوآت

اصول اولیه سئو در تولید محتوا

آشنایی
با دیجیتال مارکتینگ

اینستاگرام ما
Hubswot

تماس با ما
021-86071477

ایمیل ما
[email protected]

فهرست

آموزش اصول اولیه سئو در تولید محتوا و مقاله نویسی

برای این که یه وب سایت دیده بشه و پیش گوگل هم هویت و اعتبار داشته باشه، باید حتما محتواهای ارزشمندی توی اون منتشر بشن. حالا این که محتواها در مورد چه موضوعی باشن و از چه کلمات کلیدی توی اون‌ها استفاده بشه، بحثیه که در موضوع تحقیق کلمات کلیدی داریم. اما از این بحث که بگذریم، باید خود محتوا به شکلی تابع قوانین سئو باشه که هم برای مخاطب کاربرد داشته باشه و هم ربات‌های گوگل بهش امتیاز بدن.

حالا اگه برای شما هم مهمه که بدونین این اصول چی هستن و چطور باید اونارو توی محتوا به کار برد، تا آخر این مقاله با ما همراه بمونین.

اصول سئو چیست؟

اصول سئو، قواعدی نانوشته‌ای هستن که رعایت اونا باعث می‌شه تا محتواهای وب سایت تو موتور جستجوی گوگل، دیده بشن و به کلی خود وب سایت هم رتبه و ورودی بهتری داشته باشه. بزارین یه مثال ساده بزنیم. مثلا اگه وب سایت شما در مورد صادرات خرما فعالیت می‌کنه، حتما می‌خواین وقتی کسی این عبارت رو سرچ می‌کنه، به آدرس سایت شما برسه. خب رعایت اصول سئو و پیاده‌سازی اوناس که کاری می‌کنه تا وقتی یه کاربر اومد سرچ کرد: “بهترین شرکت صادرکننده خرما”، وب سایت شما رو پیدا کنه.

حالا این که چقدر خود وب سایت به لحاظ طراحی و کدنویسی سئو شده باشه و چقدر محتواهاش خوب تولید شده و همگی سئومحور باشن، میزان موفقیت سایت رو رقم می‌زنه. در ضمن یادتون باشه که این هیچ وقت نمی‌تونه یه مسیر محدود باشه و تهش به یه قله برسین و تموم! بلکه سئو همیشه پویاست و همیشه باید حرکت رو به جلو رو ادامه بدین که حالا یه جاهایی ممکنه خیلی صعب‌العبور بشه و یه جاهایی ساده‌تر و روون‌تر پیش بره.

اصول سئو چیست؟

اصول اولیه سئو

اصول اولیه سئو توی موارد مختلفی خلاصه می‌شه. بخشی از اون به ساختار خود وب سایت و کدنویسی صحیح اون، حتی منوبندی اون و حجم عکس‌هایی که توی صفحه اول هستن، بستگی داره. بخش دیگه‌ای میاد سرعت بارگزاری سایت رو بررسی می‌کنه و در حال حاضر قسمت اعظمی به محتوای وب سایت و ارزش و اعتبار اون، می‌پردازه. در حقیقت ربات‌ها گوگل در مدت اخیر، اومدن خودشون رو جای کاربر گذاشتن و گوگل بیشتر از هر زمان دیگه‌ای، داره وب سایت‌ها رو از نگاه یه کاربر مطالعه می‌کنه و بهشون امتیاز می‌ده.

پس هیچ راهی، تاکید می‌کنیم که هیچ راه دور زدنی دیگه برای گوگل وجود نداره و اگه می‌خواین وب سایت شما موفق باشه، باید راه درست و اصولی رو مستقیم و بدون احساس زرنگی، جلو ببرین.

اصول سئو در تولید محتوا

اصول سئو در مقاله نویسی، توی موارد مختلفی، مطرح می‌شن که هر کدومشون هم تو جای خودش خیلی اهمیت داره و نمی‌شه نادیده گرفته بشه. اینجا نگاه کوتاهی به هر کدوم از اصولی داریم که باید توی یه محتوا رعایت بشن تا مطمئن بشیم که ربات‌های گوگل به اون محتوا امتیاز می‌دن و می‌تونه توی میدون رقابت با محتواهای موازی از وب سایت‌های دیگه، قد علم کنه. حالا البته خیلی هم نباید از اون ور دیوار بیفتین و فقط برای تولید یه محتوا، روی این اصول زوم کنین. یادتون باشه که شما دارین برای کاربر می‌نویسین و باید در هر جایی از محتوا نگاهتون به این موضوع باشه!

 

تیتر محتوا یا همون اچ وان رو خلاقانه و باکیفیت بنویسین

تیتر اصلی محتوا یا همون H1 ، باید خلاقانه نوشته بشه و حتما کلمه کلیدی توی اون به کار برده بشن. بهتره نگاهی به تیتر محتواهای مشابه که تونستن رتبه 1 تا 10 رو به دست بیارن، داشته باشین. اینطوری یه تم کلی از چیزی که تونسته موفق باشه، به دست میارین. یادتون باشه تیتر اچ وان یا عنوان اصلی محتوا، نباید خیلی طولانی یا خیلی کوتاه باشه و به علاوه لازمه که حتما راحت قابل درک و خوندن باشه.

تیترهای داخلی متن یعنی اچ 2، اچ 3 و اچ 4 رو کاربردی و با کلمات کلیدی انتخاب کنین

خیلی مهمه که توی تیتر اچ 2 و اچ 3 هم از کلمات کلیدی اصلی و فرعی محتوای خودتون استفاده کنین. به علاوه نباید به همین اکتفا کنین و لازمه که تیترهای شما حتما خلاقانه و کاربردی هم باشن. مثلا اگه می‌خواین یه تیتر راجع به خواص کرم ویتامین سی داشته باشین، بهتره بنویسین “خواص کرم ویتامین سی برای پوست‌” اینطوری کاربر می‌دونه که این خواص رو برای چه چیزی دارین مطرح می‌کنین.

در انتخاب تصاویر و آلت تصویر، دقت لازم رو به خرج بدین

معمولا همه محتواها، نیاز به تصویر باکیفیت دارن. البته ممکنه گاهی یه محتوای بدون تصویر هم منتشر کنین که اتفاقا رتبه خوبی هم بگیره. اما وقتی قراره تصویر توی محتوای خودتون بزارین، حتما باید این تصویر، آلت (نوشته جایگزین تصویر) مناسبی داشته باشه. این آلت تصویر چیزی که ربات گوگل اونو می‌خونه و باید گویای تصویر باشه و ترجیحا اشاره‌ای هم به کیورد اصلی صفحه توش شده باشه.

مقدمه نویسی درستی داشته باشین

مقدمه محتوای شما، قرار است کاربر را به دام انداخته و اونو توی محتوا نگه داره. یادتون باشه که قرار نیست همه چی رو توی همون بخش مقدمه به کاربر بدین که دیگه بعدش حوصله نداشته باشه بقیه محتوا رو بخونه. اما از طرفی اگه هیچ سرنخی هم بهش ندین، شاید از خوندن بقیه محتوا، مایوس بشه. پس حتما مقدمه جذاب و کاربردی بنویسین که کلمه کلیدی اصلی و یکی دو تا از کلمات کلیدی فرعی هم توش اومده باشه.

از نتیجه گیری نهایی غفلت نکنین

بعد از این که محتواتون به پایان رسید، حتما یه پاراگراف نهایی برای نتیجه گیری در نظر بگیرین. حالا قرار نیست حتما تیترش “نتیجه گیری” باشه. شما می‌تونین یه عنوان خلاقانه دیگه برای این پاراگراف آخری استفاده کنین. اما باید توی این پاراگراف آخر، به جمع‌بندی در مورد چیزی که نوشتین برسین. کاربر همیشه می‌خواد آخرش یه بار مرور کنه که چی به چی شد!

از طولانی نویسی پاراگراف‌ها پرهیز کنین

یادتون باشه اصول سئو در تولید محتوا می‌گه که یه وقت پاراگراف‌ها و جمله‌ها رو طوری ننویسین که کاربر سر کلاف رو گم کنه. یه طوری ساده و روون بنویسین که وقتی داره جملات رو می‌خونه، مثل قند عسل توی ذهنش بشینه و نخواد هی دوباره برگرده اول جمله و فهمش براش سخت بشه.

 

از جدول، بولت پوینت و لیست عددی استفاده کنین

یادتون باشه کاربرا زیاد حوصله و دقت ندارن و عاشق این هستن که هر چیزی رو به شکل جمع و جور، بهشون بدین. پس تا جایی که ممکنه توی محتواتون از جدول، لیست بولت پوینت یا عددی، استفاده کنین تا کاربر بتونه خیلی بهتر محتوا رو بخونه و ربات‌های گوگل هم امتیاز بهتری به محتوای شما بدن. مثلا اگه می‌خواین خواص آلبالو رو شرح بدین، ویتامین و مواد معدنی اون رو توی یه جدول بیارین.

لینک‌سازی داخلی رو فراموش نکنین

لینک‌سازی داخلی همون تارهای عنکبوتیه که برای بهینه‌سازی سئو وب سایت نیاز داریم. البته این مورد رو احتمالا قبلش تیم سئو در قالب یه بریف محتوایی باید آماده کرده باشن و تولیدکننده محتوا می‌دونه که انکر تکست‌هایی که باید برای لینک‌سازی ایجاد کنه، کدوما هستن. اما به طور کلی یادتون باشه که قرار نیست یه مزرعه لینک راه بندازین و هر جایی از محتوا که شد، یه لینک داخلی بزارین. نه اصلا! بلکه شما به چند تا لینک کاربردی و مرتبط توی محتواتون نیاز دارین که تک به تکشون هم موثر باشن و به درد بخورن.

رسیدیم آخرش …

حالا که تا اینجا همراهی‌مون کردین، خیلی خلاصه دیدیم که اصول سئو در مقاله نویسی چی به چی هست و چطوری می‌شه یه محتوا رو طوری نوشت که اصول اولیه سئو داخلش رعایت شده باشن. چنین محتوای هم نظر کاربر رو جلب می‌کنه و هم دوستمون گوگل، بهش امتیاز و رتبه بهتری می‌ده. شما چه نظری دارین؟ توی هاب‌سوآت هم آموزش اصول اولیه سئو در تولید محتوا و مقاله نویسی اومده و شما می‌تونین این آموزش‌ها رو در این آکادمی دنبال کنین.

 

اگه خوشت اومد مقاله رو به اشتراک بزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *