بک لینک چیست؟

بک لینک، نوعی لینک خارجیه که از یه وب سایت دیگه به وب سایت شما داده می‌شه و انواع مختلفی داره. هر چه رتبه یک دامنه بالاتر باشه، بک لینک گرفته شدی با ارزش تره.

آشنایی
با دیجیتال مارکتینگ

اینستاگرام ما
Hubswot

تماس با ما
021-86071477

ایمیل ما
[email protected]

فهرست

بک لینک چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟

 

ساخت بک لینک در سئو

 

توی دنیای سئو، بک لینک‌ ها نقش مهمی توی تعیین اعتبار و ارتباط وب سایت با موتورهای جستجو دارن. یه بک لینک زمانی ایجاد می‌شه که یه وب سایت به وب سایت دیگه لینک می‌ده و به موتورهای جستجو نشون می‌ده که سایت لینک شده قابل اعتماد و شایسته استناده. بک لینک های باکیفیت از وب سایت‌های معتبر می‌تونن به طور قابل توجهی رتبه سایت رو توی موتورهای جستجو افزایش بدن، ترافیک ارگانیک بیشتری به دست بیارن و بازدید ایجاد کنن.

با این حال، تمرکز روی دستیابی به بک لینک های طبیعی و مرتبط به جای توسل به تاکتیک‌های کلاه سیاه ضروری هستش، چون موتورهای جستجو مثل گوگل، استراتژی‌های لینک سازی با کیفیت و ارگانیک رو توی اولویت قرار می‌دن. با ایجاد یه پروفایل بک لینک قوی، وب سایت‌ها می تونن عملکرد SEO خودشون رو بهبود بدن و خودشون رو به عنوان منابع معتبر توی بازار، معرفی کنن.

 

 

بک لینک چیست؟

همون طور که اول هم اشاره کردیم بک‌لینک (Backlink)، یه نوع لینکی هستش که از یه وب سایت به وب سایت دیگه داده می‌شه. این لینک‌ها توی دنیای بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) مهم هستن، چون به عنوان سیگنال‌های اعتماد و قدرت برای موتورهای جستجو مثل گوگل، عمل می‌کنن. بک‌لینک ها یه عامل کلیدی توی تعیین رتبه وب سایت توی نتایج جستجو هستن و اگه بدونین سئو خارجی چیست؟، حتما راجع به بک لینک هم اطلاعاتی دارین. به شکلی که وب سایت‌هایی که بک لینک‌های باکیفیت‌تری از منابع معتبر دارن، با احتمال بیشتری توی صفحات نتایج SERP، بالاتر قرار می‌گیرن. اگه بخوایم ساده‌تر بگیم، بک لینک‌ها، به موتورهای جستجو مخصوصا گوگل، کمک می‌کنن تا میزان اعتبار یه وب سایت رو بهتر ارزیابی کنن.

 

 

Pbn چیست؟

PBN مخفف شبکه وبلاگ خصوصی هستش. این در واقع شبکه‌ای از وب سایت‌ها هست که معمولا به یه برند و وب سایت مربوط می‌شه و برای ایجاد بک لینک به یک وب سایت اصلی به منظور بهبود رتبه بندی اون توی موتورهای جستجو استفاده می‌شن. شاید یه کم پیچیده شد ولی خلاصه‌ش اینه که pbn، یه سری وب سایت کوچیک هستن که ایجاد شدن تا پشتیبانی از وب سایت اصلی بدن. اینطوری یه سری مطالب توی این وب سایت‌ها با هدف قبلی منتشر می‌شن تا بک لینک‌هایی به وب سایت اصلی بدن. این شبکه وب سایت‌های pbn، یه تکنیک قدیمی توی سئو هستش که اگه توی استفاده ازش دقت کافی نداشته باشین و یه کم، فقط یه کوچولو زیاده روی کنین، بدجوری نقره داغ می‌شین!

 

شبکه های pbn

 

راستش رو بخواین، گوگل و بقیه موتورهای جستجو با PBN‌ها مخالفت هستن، چون هوشمندتر از اونن که متوجه نشن این شبکه وب سایت‌ها، برای دور زدن و تقلب به وجود اومدن. با توجه به این که در دنیای امروزی سئو چیست؟ باید اینجور کلک و دور زدن‌ها رو کلا کنار بذارین.

یادتون باشه که استفاده از PBN‌ها، می‌تونه منجر به جریمه‌هایی از سمت موتورهای جستجو بشه که بعدش به شدت روی دید جستجوی وب سایت تأثیر می‌ذاره. به طور کلی استفاده از PBN به عنوان یه استراتژی بلند مدت سئو توصیه نمی‌شه، چون خطراتش معمولاً بیشتر از دستاوردهای بالقوه‌ای هست که توی کوتاه مدت به دست میاد. همیشه بهتره روی ایجاد محتوای با کیفیت بالا و دریافت بک لینک از منابع معتبر از طریق اقدامات روتین SEO تمرکز کنین.

 

انواع بک لینک

انواع مختلفی از بک لینک‌ها بر اساس مکان انتشار و کیفیت اونا وجود داره. در اینجا چند نوع رایج وجود داره:

. بک لینک‌های طبیعی: این‌ها بک لینک‌هایی هستن که به صورت ویرایشی و بدون هیچ گونه اقدامی از سوی صاحب وب سایت داده می‌شن. به عنوان مثال، اگر یه وبلاگ نویس محتوای شما را دوست داشته باشه و تصمیم بگیره از وبلاگ خودش به اون لینک بده، این یه بک لینک طبیعی هستش.

  1. بک لینک های دستی یا Outreach: این‌ها بک لینک‌هایی هستن که مصنوعی هستن و در واقع شما به عنوان یه صاحب وب سایت، با وبلاگ نویس‌ها و وب سایت‌های دیگه ارتباط برقرار می‌کنین و در قبال پرداخت هزینه یا به هر شکل توافق دیگه‌ای، از اونا می‌خواین که به وب سایت شما لینک بدن.
  2. بک لینک‌های وبلاگ نویسی مهمان: وقتی یه پست مهمان رو به وبلاگ یا وب سایت دیگه‌ای ارسال می‌کنین و یه بک لینک به سایت خودتون توی محتوا یا بیوگرافی نویسنده اضافه می‌کنین،، این یه بک لینک وبلاگ نویسی مهمان به حساب میاد.
  1. بک لینک‌های PBN: همونطور که بالاتر هم دیدیم، این‌ها بک لینک‌هایی هستن که از یک شبکه وبلاگ خصوصی میان که در واقع شبکه‌ای از وب سایت‌ها و وبلاگ‌های مربوط به همون وب سایت هدف اصلی هستش.
  2. بک لینک‌های پروفایل: اینا بک لینک‌هایی هستن که از ایجاد پروفایل توی وب سایت‌ها یا انجمن‌های مختلف و درج لینک بازگشت به سایت شما توی پروفایل به دست میان.
  3. بک لینک‌های رسانه‌های اجتماعی: اینا بک لینک‌هایی هستن که از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، زمانی که کاربرها محتوای شما رو با یه لینک به سایت شما به اشتراک می‌ذارن یا تبلیغ می‌کنن، میان.
  4. بک لینک نظرات انجمن و وبلاگ: بک لینک نظرات توی انجمن و وبلاگ‌ها، اینطوریه که شما زیر یه پست توی یه وب سایت یا تالار چت، یه نظری می‌زارین و اونجا لینک می‌دین به سایت خودتون.

یادمون باشه که تمرکز روی ساخت بک لینک‌های با کیفیت بالا از وب سایت‌های مرتبط و معتبر برای بهبود رتبه و اعتبار سایت توی موتورهای جستجو، خیلی مهمه.

تاثیر بک لینک در سئو

بک لینک‌ها نقش مهمی توی بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) ایفا می‌کنن و می تونن تأثیر قابل توجهی روی رتبه بندی وب سایت توی صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) داشته باشن. اینجا بعضی از روش‌هایی که بک لینک‌ها روی سئو تأثیر می‌ذارن رو مرور می‌کنیم:

  1. قدرت و اعتماد: موتورهای جستجو مثل گوگل، بک لینک‌ها رو به عنوان رای اعتماد بقیه وب سایت‌ها در نظر می‌گیرن. وقتی که یه وب سایت دارای بک لینک‌های با کیفیت بیشتری از سایت‌های معتبر باشه، موتورهای جستجو اونو به عنوان یه منبع قابل اعتماد و معتبر، می‌پذیرن.
  2. رتبه بندی بهبود یافته: بک لینک‌های با کیفیت از وب سایت‌های مرتبط و معتبر، می‌تونن به افزایش رتبه سایت توی صفحات نتایج موتورهای جستجو کمک کنن. در واقع بک لینک‌ها یه عامل رتبه بندی کلیدی هستن که به وسیله موتورهای جستجو برای تعیین ارتباط و اهمیت یه وب سایت برای جستجوهای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرن.
  3. افزایش ترافیک ارگانیک: وقتی یه وب سایت به دلیل بک لینک‌های با کیفیت توی نتایج جستجو رتبه بالاتری دارن، احتمالاً ترافیک ارگانیک بیشتری رو از کاربرانی که به دنبال موضوعات یا کلمات کلیدی مرتبط هستن، جذب می‌کنه. ترافیک ارگانیک بیشتر می‌تونه باعث افزایش بازدید، آگاهی از برند و تبدیل‌های بالقوه بشه..
  4. ترافیک ارجاعی: بک لینک‌ها نه تنها برای سئو مفید هستن، بلکه ترافیک ارجاعی رو به وب سایت شما هدایت می‌کنن. وقتی که کاربرها برای بازدید از وب سایت شما روی یک بک لینک از سایتی دیگه کلیک می‌کنن، این می‌تونه منجر به افزایش ترافیک و درگیری بالقوه با محتوای شما بشه.

تمرکز روی ساخت بک لینک‌های با کیفیت بالا، برای رسیدن به موفقیت طولانی مدت توی سئو، خیلی مهمه!

 

خرید بک لینک و پنالتی شدن سایت بعد از آن

خریدن بک لینک نقض دستورالعمل‌های موتورهای جستجو محسوب می‌شه و می‌تونه منجر به جریمه برای یه وب سایت بشه. موتورهای جستجو مثل گوگل؛ ارزش بالایی برای بک لینک‌های طبیعی و ارگانیک قائل هستنن که از طریق محتوای با کیفیت بالا، ارتباط و تعامل کاربر به دست میان. اگه بخواین توی این مسیر وارد بشین که هی بک لینک بخرین، خیلی احتمال داره که با مجازات گوگل و پنالتی شدن از سمت اون، روبرو بشین.

این طوری هم ممکنه رتبه وب سایت شما، افت زیادی پیدا کنه و هم این که یهو کلا از نتایج جستجو حذف بشین. اینجوری برگشتش خیلی سخت می‌شه و این که دوباره بخواین اعتبار وب سایت خودتون رو به دست بیارین، راه خیلی خیلی دشواریه!

حالا به جز اینا، یه سری جریمه‌های الگوریتمی هم وجود داره و کلا الگوریتم‌هایی توی موتور جستجو برای شناسایی و جریمه کردن وب سایت‌هایی وجود داره که بک لینک‌های مصنوعی رو می‌شناسه.

به طور خلاصه، خرید بک لینک یه عمل مخاطره آمیز و غیراخلاقیه که می‌تونه عواقب جدی برای عملکرد سئو وب سایت داشته باشه. همیشه توصیه می‌شه برای ایجاد یه حضور آنلاین قوی و پایدار، روی ایجاد محتوای با کیفیت بالا، تعامل با مخاطبان و جذب بک لینک‌های ارگانیک به طور طبیعی تمرکز کنین.

کلام آخر

توی این مطلب دیدیم که بک لینک چیست و چطوری باید ازش استفاده کرد که با ریسک جریمه شدن از سمت موتور جستجو، روبرو نباشیم. البته بحث بک لینک و نحوه بک لینک سازی اصولی، خیلی گسترده‌س و اگه بخواین اطلاعات کاملی راجع بهش به دست بیارین، پیشنهاد می‌کنیم که از مشاوره رایگان هاب سوات، استفاده کنین. به علاوه شما می‌تونین برای هماهنگی با شماره تلفن 86071477 تماس بگیرین.

اگه خوشت اومد مقاله رو به اشتراک بزار