بک لینک چیست؟

بک لینک، نوعی لینک خارجیه که از یه وب سایت دیگه به وب سایت شما داده می‌شه و انواع مختلفی داره. هر چه رتبه یک دامنه بالاتر باشه، بک لینک گرفته شدی با ارزش تره.

آشنایی
با دیجیتال مارکتینگ

اینستاگرام ما
Hubswot

تماس با ما
021-86071477

ایمیل ما
[email protected]

فهرست

بک لینک چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟

 

ساخت بک لینک در سئو

 

توی دنیای سئو، بک لینک‌ ها نقش مهمی توی تعیین اعتبار و ارتباط وب سایت با موتورهای جستجو دارن. یه بک لینک زمانی ایجاد می‌شه که یه وب سایت به وب سایت دیگه لینک می‌ده و به موتورهای جستجو نشون می‌ده که سایت لینک شده قابل اعتماد و شایسته استناده. بک لینک های باکیفیت از وب سایت‌های معتبر می‌تونن به طور قابل توجهی رتبه سایت رو توی موتورهای جستجو افزایش بدن، ترافیک ارگانیک بیشتری به دست بیارن و بازدید ایجاد کنن.

با این حال، تمرکز روی دستیابی به بک لینک های طبیعی و مرتبط به جای توسل به تاکتیک‌های کلاه سیاه ضروری هستش، چون موتورهای جستجو مثل گوگل، استراتژی‌های لینک سازی با کیفیت و ارگانیک رو توی اولویت قرار می‌دن. با ایجاد یه پروفایل بک لینک قوی، وب سایت‌ها می تونن عملکرد SEO خودشون رو بهبود بدن و خودشون رو به عنوان منابع معتبر توی بازار، معرفی کنن.

 

 

بک لینک چیست؟

همون طور که اول هم اشاره کردیم بک‌لینک (Backlink)، یه نوع لینکی هستش که از یه وب سایت به وب سایت دیگه داده می‌شه. این لینک‌ها توی دنیای بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) مهم هستن، چون به عنوان سیگنال‌های اعتماد و قدرت برای موتورهای جستجو مثل گوگل، عمل می‌کنن. بک‌لینک ها یه عامل کلیدی توی تعیین رتبه وب سایت توی نتایج جستجو هستن و اگه بدونین سئو خارجی چیست؟، حتما راجع به بک لینک هم اطلاعاتی دارین. به شکلی که وب سایت‌هایی که بک لینک‌های باکیفیت‌تری از منابع معتبر دارن، با احتمال بیشتری توی صفحات نتایج SERP، بالاتر قرار می‌گیرن. اگه بخوایم ساده‌تر بگیم، بک لینک‌ها، به موتورهای جستجو مخصوصا گوگل، کمک می‌کنن تا میزان اعتبار یه وب سایت رو بهتر ارزیابی کنن.

 

 

Pbn چیست؟

PBN مخفف شبکه وبلاگ خصوصی هستش. این در واقع شبکه‌ای از وب سایت‌ها هست که معمولا به یه برند و وب سایت مربوط می‌شه و برای ایجاد بک لینک به یک وب سایت اصلی به منظور بهبود رتبه بندی اون توی موتورهای جستجو استفاده می‌شن. شاید یه کم پیچیده شد ولی خلاصه‌ش اینه که pbn، یه سری وب سایت کوچیک هستن که ایجاد شدن تا پشتیبانی از وب سایت اصلی بدن. اینطوری یه سری مطالب توی این وب سایت‌ها با هدف قبلی منتشر می‌شن تا بک لینک‌هایی به وب سایت اصلی بدن. این شبکه وب سایت‌های pbn، یه تکنیک قدیمی توی سئو هستش که اگه توی استفاده ازش دقت کافی نداشته باشین و یه کم، فقط یه کوچولو زیاده روی کنین، بدجوری نقره داغ می‌شین!

 

شبکه های pbn

 

راستش رو بخواین، گوگل و بقیه موتورهای جستجو با PBN‌ها مخالفت هستن، چون هوشمندتر از اونن که متوجه نشن این شبکه وب سایت‌ها، برای دور زدن و تقلب به وجود اومدن. با توجه به این که در دنیای امروزی سئو چیست؟ باید اینجور کلک و دور زدن‌ها رو کلا کنار بذارین.

یادتون باشه که استفاده از PBN‌ها، می‌تونه منجر به جریمه‌هایی از سمت موتورهای جستجو بشه که بعدش به شدت روی دید جستجوی وب سایت تأثیر می‌ذاره. به طور کلی استفاده از PBN به عنوان یه استراتژی بلند مدت سئو توصیه نمی‌شه، چون خطراتش معمولاً بیشتر از دستاوردهای بالقوه‌ای هست که توی کوتاه مدت به دست میاد. همیشه بهتره روی ایجاد محتوای با کیفیت بالا و دریافت بک لینک از منابع معتبر از طریق اقدامات روتین SEO تمرکز کنین.

 

انواع بک لینک

انواع مختلفی از بک لینک‌ها بر اساس مکان انتشار و کیفیت اونا وجود داره. در اینجا چند نوع رایج وجود داره:

  1. بک‌لینک‌های طبیعی: این‌ها بک لینک‌هایی هستن که به صورت ویرایشی و بدون هیچ گونه اقدامی از سوی صاحب وب سایت داده می‌شن. به عنوان مثال، اگر یه وبلاگ نویس محتوای شما را دوست داشته باشه و تصمیم بگیره از وبلاگ خودش به اون لینک ب

اگه خوشت اومد مقاله رو به اشتراک بزار