کارشناس سئو کیست؟

توی این مطلب قصد داریم به مهارت‌های لازم برای کارشناس سئو و همچنین در ادامه میزان درآمد یک سئو کار نگاهی داشته باشیم. برای خوندن مطالب کلیک کنید.

آشنایی
با دیجیتال مارکتینگ

اینستاگرام ما
Hubswot

تماس با ما
021-86071477

ایمیل ما
[email protected]

فهرست

کارشناس سئو کیست و چه وظایفی دارد؟

اگه بخوایم راجع به مهارت‌هایی که باید یه کارشناس سئو داشته باشه، توضیحاتی بدیم، لازمه که قبل از هر چیزی بگیم که موفقیت هر وب سایتی، بستگی به عملکردی داره که مسئول سئو اون سایت، از خودش نشون می‌ده. از این جهت هر شخصی که بخواد توی حوزه سئو فعالیت کنه، باید تمم مهارت‌های لازم رو به دست بیاره و در ضمن به صورت مرتب هم اطلاعات خودش رو بهینه کنه. چون دنیای سئو، پیوسته در حال تغییر هست و اگه سئوکاری از تغییرات توی این دنیا عقب بمونه، دیگه نمی‌تونه توی رقابت با وب سایت‌های دیگه، حرفی برای گفتن داشته باشه.

توی این مطلب قصد داریم نگاهی به مهارت‌های لازم برای کارشناس سئو داشته باشیم. از شما هم دعوت می‌کنیم که تا آخر این مطلب با ما همراه بمونین.

 

وظایف کارشناس سئو

 

کارشناس سئو کیست؟

کارشناس سئو کسیه که برای بهبود رتبه سایت و بهینه سازی آن استراتژی تعریف میکنه. این استراتژی بر اساس الگوریتم ها و ساسیت های گوگل برای رتبه بندی چیده میشه و شامل پلن های بهینه سازی فنی و محتوایی و داخلی و خارجی سایت می شود.

اگر به کارشناس سئو نیاز دارید، میتونید از تیم سئو حرفه ای آژانس هاب سوات کمک بگیرید.

وظایف کارشناس سئو

وظایف کارشناس سئو، خیلی خیلی زیاد و متنوعه و بسته به این که وضعیت فعلی وب سایتی که مسئولیتش رو به عهده گرفته، چطور باشه؛ این وظایف ممکنه تغییراتی هم داشته باشن. از جمله وظایف ثابت کارشناس سئو، می‌تونیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • بررسی و آنالیز وضعیت فعلی وب سایت: این باعث می‌شه که کارشناس سئو، بتونه درک خوبی از شرایط حال حاضر داشته باشه و مطابق با اون، برنامه‌ریزی‌های بعدی رو انجام بده.
 • آنالیز و بررسی وضعیت و جایگاه رقبا: برای این که یه وب سایت بتونه موفق بشه، نمی‌شه که فقط خودش رو ببینه، حتما باید توجه خوبی به وب سایت‌های رقیب هم داشته باشه. یعنی راحت بگیم امکان نداره که چشممون رو ببندیم و فکر کنیم فقط خودمون هستیم و خودمون. حتما لازمه که رقبا رو مرتب زیر نظر داشته باشیم و ببینیم که دارن چیکار می‌کنن.
 • شناسایی و آنالیز کاربران هدف: شناخت کاربرهای هدف برای یه وب سایت، یعنی درک جنس تولید محتوا. اگه ندونیم کاربرای هدف ما کیا هستن، نمی‌تونیم استراتژی محتوایی درستی براشون بچینیم و این یعنی هدر دادن وقت و انرژی و هزینه!
 • تحقیق کلمات کلیدی: تحقیق کلمات کلیدی، پایه و اساس سئو و وب سایت و کلا هر چیزی هست که قراره توی سایت به ثمر بشینه. اگه تحقیق کلمات کلیدی درست انجام نشه، بقیه کارا همش بیخود و هدر رفته به حساب میاد.
 • تدوین استراتژی تولید محتوا: بعد از شناخت کاربر و تحقیق کلمات کلیدی، نوبت به تعیین استراتژی تولید محتوا می‌رسه. اینجاست که متخصص سئو باید تموم هنر و خلاقیت خودش رو نشون بده و با دانشی که داره و البته کمکی که از ابزارهای مختلف می‌گیره، بهترین استراتژی رو برای تولید محتوا، پیش ببره.
 • کشف عناوین محتوایی مناسب برای وب سایت: حالا تحقیق کلمات کلیدی تموم شد، اما این همه ماجرا نیست و کارشناس سئو باید حواسش باشه که گاه و بیگاه بتونه عناوین محتوایی جدید و داغ رو کشف کنه. این یعنی که تحقیق کلمات کلیدی هیچ وقت تموم نمی‌شه و کارشناس سئو باید همیشه این تسک رو باز نگه داره.
 • لینک سازی داخلی و خارجی: بعد از تولید محتوا و انتشار اون، لینک سازی داخلی و خارجیه که باعث می‌شه خزنده گوگل، صفحات وب سایت رو پیدا کنه و به اونا امتیاز بده. پس بخش مهمی از کاری که باید کارشناس سئو انجام بده، این لینک سازی‌هاست. اگه فکر کنین که لینک‌سازی‌های داخلی یا خارجی، ساده و معمولی انجام می‌شن و هیچ تحقیقی پشتشون نیست، کاملا اشتباه کردین! لازمه که حتما برای هر دونه دونه لینکی که داده می‌شه، قطعا انکرتکست و صفحه هدف، کارشناسی شده باشه و در موردش سیاستی وجود داشته باشه.
 • آنالیز سرعت وب سایت و بهینه‌سازی آن: سرعت خوب وب سایت هم توی تجربه کاربری تاثیر داره و هم این که برای امتیازی که گوگل قراره به وب سایت بده، اثر می‎زاره. پس لازمه که حتما کارشناس سئو، وضعیت فعلی سرعت وب سایت رو خوب بررسی کنه و هر راهکاری که برای بهبود این وضعیت وجود داره، پیشنهاد بده و البته به مرحله اجرا برسونه.
 • بهبود ساختار URLهای وب سایت: اگرچه قرار نیست که یوآرال‌های وب سایت رو بیایم و بعد از این که ایندکس شدن، تغییر بدیم؛ اما در صورتی که بعضی از صفحه‌ها ارزشی نداشته باشن یا این که هنوز ساختار یوآرال‌های وب سایت چیده نشده باشه، این وظیفه کارشناس سئو هست که اونارو سر و سامون بده.
 • بهبود متاتگ‌ها و متا دیسکریپشن‌ها صفحات مختلف وب سایت: ممکنه نیاز باشه که بارها و بارها با توجه به کوئری‌هایی که هر صفحه می‌گیره، متاتگ‌ها و متادیسکریپشن‌ها نیاز به تغییر و بهینه‌سازی داشته باشن. این درست وظیفه متخصص سئو هست که این موارد رو مرتب چک کنه و هر جایی که نیاز بود، تغییر لازم رو بده.
 • به روز رسانی و بهینه‌سازی محتواهای منتشر شده با توجه به دیتایی که از سرچ کنسول به دست میاد: این به روز رسانی مرتب لازم می‌شه و باید با توجه به دیتایی که از سرچ کنسول میاد، هدینگ‌های محتوا، کلمات کلیدی و … رو بهینه سازی کنه.
 • شناسایی و رفع خطاهای وب سایت: بررسی خطاهای وب سایت با اسکریمینگ فراگ و رفع تک تک اون‌ها هم از وظایف کارشناس سئو هستش.
 • کاهش کراول دپث برای دسترسی دادن بهتر به خزنده گوگل: یه کارشناس سئو موفق و ماهر، باید حواسش باشه و تا جایی که ممکنه کراول دپث صفحات رو کم کنه. اینطوری خزنده گوگل سریع‌تر و راحت‌تر، میاد و صفحه‌ها رو پیدا می‌کنه. در واقع کارشناس سئو، صفحه‌های مهم رو شناسایی می‌کنه و با زوم کردن روی اونا، کراول دپث رو کم می‌کنه تا خزنده گوگل سریع‌تر به این صفحه‌ها برسه.
 • و …

مهارت‌های متخصص سئو

 

مهارت های لازم برای متخصص سئو

 

در واقع اگه بخوایم به طور خلاصه مهارت‌های متخصص سئو رو بگیم، به یه ساختاری از استراتژی تولید محتوا و پیاده‌سازی اون توی وب سایت می‌رسیم. متخصص سئو باید با این مواد اولیه یعنی محتوا، سئو داخلی، خارجی و فنی رو به خوبی پیاده‌سازی کنه و مرتب مراقب باشه که جایی چیزی اشتباه یا خراب نشده باشه و در صورت نیاز سریع اونو رفع کنه و بهبود بده. مثلا یه مورد این که بعضی وقتا رقبا که کم میارن، برای رسیدن به وب سایت رقیبشون، میان می‌رن سراغ تکنیک‌های سئو کلاه سیاه و با ایجاد لینک‌های اسپم برای اون وب سایت، وضعیتش رو خراب می‌کنن. اینجاست که باید متخصص سئو هشیار و آگاه باشه و به موقع، این کارهای مخرب رو شناسایی کنه و پاتک رو بزنه بهشون.

از طرف دیگه، متخصص سئو باید درک خوبی از مخاطب داشته باشه و ذهنش به شکلی باز کار کنه که بتونه برای هر موضوع محتوایی، خودش رو جای مخاطب بزاره و خوراک محتوایی رو طوری به نویسنده بده که پاسخ سوالای کاربر رو بده. اینطوری محتوایی تولید می‌شه که کاربر رو جذب می‌کنه.

در واقع متخصص سئو باید نویسنده رو طوری هدایت کنه که در نهایت محتوایی روی صفحه بره که وقتی کاربری وارد شد و اونو مطالعه کرد، دیگه نخواد بیاد بیرون از صفحه و بره سراغ یه وب سایت دیگه! این یعنی موفقیت حاصل از همکاری تیم سئو و محتوا! همون چیزی که می‌تونه یه وب سایت رو به بالابلندی ببره که دیگه هیچ وقت ازش پایین نیاد.

درآمد سئو کار

بسته به این که مهارت سئوکار تو چه حدی باشه، درآمدش هم به همون تناسب معلوم می‌شه. در واقع سئوکارهایی که تبحر زیادی توی این حوزه دارن و تونستن رزومه خوبی از خودشون به جا بزارن، قطعا سطح درآمد بالاتری هم باید داشته باشن. یه حساب دو دو تا چهارتاست دیگه. وقتی سئوکاری تونسته وب سایت‌های زیادی رو به ثمر برسونه و کارنامه خوبی از خودش به جا گذاشته، حتما دستمزدش هم نرخ بالاتری داره و مشتری‌های جدید هم با رغبت این مبلغ رو پرداخت می‌کنن که بتونن به نتایج درخشانی که انتظار دارن، برسن.

 

درآمد سئوکار

 

کلام آخر

توی این مطلب خیلی مختصر دیدیم که وظایف یه سئوکار شامل چه مواردی می‌شه و باید کلا چه مهارت‌هایی داشته باشه تا بتونه توی کارش موفق بشه. موفق شدن یه سئوکار یعنی این که وب سایت‌هایی که دستش داره، بتونن خوب رتبه بگیرن و توی کلمات کلیدی‌شون، بیان صفحه اول! شما چه نظری در این باره دارین؟ اگه سوالات بیشتر در این خصوص دارین، به آژانس دیجیتال مارکتینگ هاب سوآت مراجعه کنین.

اگه خوشت اومد مقاله رو به اشتراک بزار

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *