کپی رایتینگ چیست؟

کپی رایتینگ مهارت نویسندگی برای جذب مخاطب به موضوعی خاص است که در قالب نوشتن متن، تصویر و... به انجام می‌رسد. کپی رایتینگ در تولید محتوا و تبلیغا نویسی مهم است

آشنایی
با دیجیتال مارکتینگ

اینستاگرام ما
Hubswot

تماس با ما
021-86071477

ایمیل ما
[email protected]

فهرست

کپی رایتینگ چیست؟+ کاربرد کپی رایتینگ در تبلیغ نویسی

کپی رایتینگ چیست؟ کپی رایتینگ رو باید جادوی کلمات برای جلب توجه و ترغیب به اقدام دونست. کپی رایتینگ یا همون نویسندگی تبلیغاتی، هنر و علم نوشتن متون متقاعدکننده‌ محسوب می‌شه که مخاطب رو به انجام کار خاصی ترغیب می‌کنه.

کپی رایتینگ چیست

این متن‌ها همه‌جا به چشم می‌خورن؛ از بیلبوردها و تیترهای وب‌سایت‌ها گرفته تا زیرنویس‌های شبکه‌های اجتماعی و توضیح محصولات. یه کپی رایتر ماهر با استفاده از زبانی واضح، مختصر و گیرا که با مخاطب هدف همسو باشه، می‌تونه به‌طور موثری توجه اون رو جلب کنه، مزایای محصول یا خدمات رو به‌طور کامل شرح بده و احساسات اون رو برانگیخته کنه تا درنهایت مخاطب به کلیک کردن، خرید، اهداء کمک یا کسب اطلاعات بیشتر ترغیب بشه.

درواقع کپی رایتینگ پل بین دنیای ایده‌ها و دنیای عمله. کپی رایتر با استفاده از قدرت کلمات می‌تونه خواسته‌ها و نیازهای مخاطب رو به زبانی رسا بیان کنه و راهنمای اون برای انجام اقدام مورد نظر باشه. حالا اگه دوست دارین، توی ادامه این مطلب ما رو همراهی کنین تا در این باره بیشتر بدونیم.

اصول کپی رایتینگ

تا اینجا به اختصار دیدیم که کپی رایتینگ چیست. کپی رایتینگ یا همون نویسندگی تبلیغاتی، مهارتی ارزشمنده که توی دنیای امروز کاربردهای فراوونی داره. اگه بخواین برای وب‌سایت، محصول، خدمات یا ایده خاصی تبلیغ بنویسین، آشنایی با اصول کپی رایتینگ می‌تونه به شما توی خلق متون متقاعدکننده و جذاب کمک کنه.

اصول کپی رایتینگ

اینجا به برخی از مهم‌ترین اصول کپی رایتینگ اشاره می‌کنیم که توی خلق محتوا، به‌طور مثال نوشتن رپورتاژ آگهی تاثیرگذار، به شما کمک می‌کنن:

 1. مخاطب خودتون رو بشناسین: اولین قدم برای نوشتن متن متقاعدکننده، شناخت کامل مخاطب هدف شماست. علایق، نیازها، مشکلات و خواسته‌های اون‌ها رو به خوبی درک کنین تا بتونین متنی بنویسین که با فضای ذهنی مخاطبان همسو باشه و توجه اون‌ها رو جلب کنه.
 2. مزایا رو برجسته کنین: به جای شرح ویژگی‌های محصول یا خدمات خودتون، روی مزایایی که برای مخاطب به همراه داره، تمرکز داشته باشین. توضیح بدین که چطوری محصول یا خدمات شما می‌تونه مشکل کاربر رو حل کنه یا برای رسیدن به هدف کمک‌کننده باشه.
 3. از زبان واضح و مختصر استفاده کنین: زبانی ساده و قابل فهم برای همه رو به‌کار ببرین. از اصطلاحات تخصصی یا پیچیده که ممکنه برای مخاطب عام گنگ باشه، خودداری کنین. جملات کوتاه و روون بنویسین و از به کار بردن کلمات اضافی بپرهیزین.
 4. لحنی جذاب و گیرا داشته باشین: لحن متن شما باید متناسب با مخاطب و موضوع مورد نظر باشه. می‌تونین از لحنی دوستانه، متقاعدکننده، طنزآمیز یا حتی احساسی استفاده کنین.
 5. به عمل دعوت کنین: به مخاطب خودتون بگین که چه کاری باید انجام بده. آیا می‌خواین کاربر محصولی از شما بخره؟ ثبت‌نام توی خبرنامه شما رو انجام بده؟ یا از خدمات شما استفاده کنه؟ به‌طور واضح و مستقیم به کاربر بگین که چه کاری باید انجام بده و برای انجام اون کار بهش انگیزه بدین.
 6. از عناوین و تیترهای جذاب استفاده کنین: عنوان و تیتر اولین چیزیه که مخاطب می‌بینه؛ پس باید جذاب و گیرا باشه تا توجه کاربر رو جلب کنه. از عناوینی استفاده کنین که کنجکاوی مخاطب رو برانگیخته کنه تا به خوندن ادامه متن ترغیب بشه.

با به‌کارگیری این اصول می‌تونین متون تبلیغاتی قوی و متقاعدکننده‌ای بنویسین که مخاطب رو جذب کنه تا به انجام اقدامی که لازمه، ترغیب بشه.

کپی رایتینگ در تولید محتوا

کپی رایتینگ یا همون نویسندگی تبلیغاتی، نقشی اساسی توی تولید محتوای جذاب و اثربخش ایفا می‌کنه. توی دنیای امروز که حجم انبوهی از محتوا در حال تولید و انتشار هستن، تمایز محتوا و جلب توجه مخاطب به مهارتی فراتر از نوشتن صرف نیاز داره.

کپی رایتینگ در تولید محتوا

اینجا به چند نمونه از کاربردهای کپی رایتینگ در تولید محتوا اشاره می‌کنیم:

 1. تیترها و عناوین: تیتر و عنوان اولین چیزیه که مخاطب با اون مواجه می‌شه؛ بنابراین نقش مهمی توی جذب اون به محتوای شما داره. تیتر جذاب و متقاعدکننده می‌تونه مخاطب رو ترغیب به خوندن ادامه متن بکنه.
 2. مقدمه: مقدمه باید طوری نوشته بشه که خواننده رو درست و حسابی درگیر متن کنه و باعث بشه که برای خوندن بقیه محتوا، کاملا مشتاق باشه.
 3. بدنه محتوا: بدنه محتوا باید اطلاعات مفید و ارزشمندی داشته باشه که برای مخاطب جذاب و کاربردی به نظر بیاد. پس از زبانی ساده و روون استفاده کنین و اصطلاحات تخصصی یا پیچیده به‌کار نبرین؛ چون ممکنه برای مخاطب عام نامفهوم و گنگ باشه.
 4. دعوت به اقدام: توی بخش آخر محتوا وقتشه که از مخاطب بخواین که کاری انجام بده؛ مثلا محصولی رو بخره یا برای خبرنامه ثبت‌نام کنه.
 5. بهینه‌سازی محتوا برای موتورهای جستجو (SEO): با استفاده از کلمات کلیدی مرتبط توی متن می‌تونین به رتبه‌بندی بهتر محتوای خودتون توی موتورهای جستجو مثل گوگل کمک کنین تا مخاطب‌های بیشتری جذب بشن.
 6. لحن و صدای محتوا: لحن و صدای محتوا باید متناسب با مخاطب و موضوع مورد نظر باشه. همون‌طور که گفتیم، می‌تونین از لحنی دوستانه، متقاعدکننده، طنزآمیز یا حتی احساسی استفاده کنین.
 7. داستان‌سرایی: استفاده از داستان‌سرایی توی محتوا می‌تونه به جذاب‌تر شدن اون و ارتباط بهتر با مخاطب کمک کنه.

با به‌کارگیری اصول کپی رایتینگ توی تولید محتوا می‌تونین محتوایی جذاب، متقاعدکننده و ارزشمند خلق کنین که مخاطب شما رو به خوبی جذب کنه، برندسازی رو انجام بده و درنهایت به افزایش فروش و بالا بردن سودآوری منجر بشه.

به یاد داشته باشین که کپی رایتینگ صرفا نوشتن برای تبلیغات نیست، بلکه مهارتی به حساب می‌یاد که می‌شه اون رو برای خلق هر نوع محتوایی از جمله مقالات وبلاگ، پست‌های شبکه‌های اجتماعی، توضیحات محصول، ایمیل‌های بازاریابی و موارد دیگه به‌کار برد.

کپی رایتینگ در تبلیغ نویسی

کپی رایتینگ یا همون نویسندگی تبلیغاتی، نقشی اساسی توی تبلیغات و بازاریابی داره. توی دنیای پررقابت امروز، نوشتن متنی جذاب و متقاعدکننده می‌تونه به شما توی جلب توجه مخاطبان، افزایش آگاهی از برند و درنهایت افزایش فروش کمک کنه.

اینجا به چند نمونه از کاربردهای کپی رایتینگ در تبلیغ نویسی اشاره می‌کنیم:

 1. نوشتن شعارهای تبلیغاتی: شعار تبلیغاتی باید کوتاه، جذاب و به یاد موندنی باشه و پیام اصلی برند شما را به‌طور خلاصه بیان کنه.
 2. نوشتن متن آگهی: متن آگهی باید طوری نوشته بشه که توجه مخاطب را جلب کنه، مزایای محصول یا خدمات شما را نشون بده و باعث ترغیب اون به انجام اقدام مورد نظر شما بشه.
 3. نوشتن ایمیل‌های بازاریابی: متن ایمیل‌های بازاریابی باید بتونه توجه مخاطب رو جلب کنه تا بقیه ایمیل رو بخونه و اون اقدامی رو که لازمه انجام بده؛ مثل خرید محصول یا بازدید از وب‌سایت شما!
 4. نوشتن متن بروشور و کاتالوگ: متن بروشور و کاتالوگ باید به شکلی نوشته بشه که اطلاعات کاملی رو در مورد محصولات یا خدمات شما ارائه بده، مزایای اون‌ها رو برجسته کنه تا مخاطب به خرید ترغیب بشه.
 5. نوشتن متن محتوای تبلیغاتی توی شبکه‌های اجتماعی: متن محتوای تبلیغاتی توی شبکه‌های اجتماعی باید کوتاه، جذاب و بصری باشه و مخاطب رو به تعامل با برند شما ترغیب کنه.

به یاد داشته باشین که کپی رایتینگ مهارتیه که با تمرین و ممارست بهتر و بهتر می‌شه. هرچی بیشتر بنویسین، توی نوشتن متن‌های تبلیغاتی جذاب و متقاعدکننده مهارت بیشتری به‌دست می‌یارین.

کلام آخر

مطابق چیزی که مرور کردیم، دیدیم که کپی رایتینگ چیست. تسلط به کپی رایتینگ به‌عنوان یه مهارت کمک می‌کنه تا بتونین توی تولید محتوا، تبلیغ نویسی و موارد مشابه، موثر ظاهر بشین. از این جهت درصورتی‌که بخواین از این مهارت استفاده کنین، لازمه که حتما اطلاعات کاملی رو در این باره داشته باشین و آموزش‌های لازم را دریافت کنین. برای این منظور می‌تونین از مشاوره حرفه‌ای آژانس دیجیتال مارکتینگ هاب سوات بهره‌مند بشین و در صورت لزوم با شماره تلفن 86071477 تماس برقرار کنین.

اگه خوشت اومد مقاله رو به اشتراک بزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *